Neden Yün?

el dokuma halı
Neden Yün?

Neden Yün?

Yün en doğal ve kullanışlı elyaf çeşididir. Bu güne kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler yünün vazgeçilmez bir elyaf olduğunu kanıtlıyor.

Yün doğaldır.

Yün yalıtım değeri yüksek bir üründür.

Yün geç leke tutar.

Bakteri oluşumu için uygun bir ortam değildir (Bu bakteri oluşmaz anlamına gelmez).

Doğal yaylanma etkisi gösterir.

Yün yanıcı parlayıcı değildir.

Alerjik değildir.

Nem tutucudur.

Yün her şeyden önce doğaldır. Doğal olmayan petrol ürünlerinin her geçen gün yeni zararları ortaya çıkmaktadır. Bilinen ve hiçte hafife alınmayacak zararı kanserojen olmasıdır. Bizler artık petrol türevi poşet bile kullanmaktan kaçınırken nasıl olur da saatlerce üzerinde dinleneceğimiz özellikle yastığımızı petrolden yapılan bir üründen seçebiliriz.

Yünün kendi ağırlığının %30-40’ı kadar nem tutma kapasitesi varken bu rakam petrol ürünlerinde %1 hatta altına kadar düşebilir. Peki bu ne anlama geliyor. Vücudumuz sürekli olarak dışarıya deri yoluyla nem verir. Bu nemin bir kısmı yastık tarafından absorbe edilir. Normalde yalıtkan olan yünün ısı geçirgenliği artar ve 35 derece veya üzerindeki vücut ısımızı üzerine alır. Bu bize gerçek bir ferahlama sağlar. Bu yüzden yün yastıklar bize soğukmuş hissi verir. Petrol elyafında ise yastığımızın sadece kafamızın geldiği yer yoğun olarak terler. Ama bu ter yayılmadığı için buharlaşma olmaz. Uyandığımızda kafamız ve yorgan ıslanmış olarak uyanırız.

Bazıları sadece temizlenmesi zor diye yün yastıktan ve yorgandan vazgeçiyorlar. Halbuki yün yorgan da yastıkta yıkanabilir ve bu temizlik artık pahalıya mal olmaz. Yastıklar 5-10 TL, yorganlar ise 15-20 TL arasında temizlenebilir. Tavsiyemiz 6 ayda bir temizletilmesi yönündedir. Eskiden bu kadar kolay değildi bu temizliği ev hanımları kendisi yapmak zorundaydı ve çok yorucu bir işti. Ayrıca mükemmel  temizliği elde etmek neredeyse imkansızdı. Şimdi ise biz Duygu Halı Temizleme dahil birçok halı temizlemeci bu işi yapmaktadır. Önemli olan bildiğimiz ve güvendiğimiz bir firmaya vermemiz. Sonuçta her işte olduğu gibi bu işte de uzmanlık ve ustalık gereklidir. Ayrıca piyasada kullanılan temizlik ürünlerinin %99’u yün için güvenli ürün değildir. Yün yüksek alkaliye karşı hassastır ve kolayca sertleşip kırılgan bir yapı kazanır. Bu ise yün ürünün sonu demektir.

Elyaf Yorgan Zararlı mı ?

Günlük hayatta elyaf yorgan denince akla gelen silikon petrol türevi ham maddeden üretilen malzeme ile yapılan ürünlerdir. Zararlılığı konusunda net veriler yoktur. Lakin petrolün pekte parlak bir şöhreti olduğu da söylenemez. Biz daha çok konforu üzerinde durduk. Kaliteli bir uyku için tavsiyemiz pamuk veya yündür.

Antalya pamuk – yün yorgan kullanımının yoğun bir bölgedir. Fakat yün yorganın bozulmadan yıkanabileceğini bilmeyen çoktur. Evet yün yorgan bozulmadan yıkanır. Pamuk yorganda bozulmadan yıkanır. Antalya yorgan yıkama bizim işimiz.

İletişim

Tel: 0505 372 39 48
Tel: 0242 464 11 65
Tel: 0544 464 11 65

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir