Deri Koltuklardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri Koltuklardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
Deri Koltuklardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Deri Koltuklardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuklarda tükenmez kalem lekesi temizlenmesi en zor olanıdır. Çünkü deri bekledikçe mürekkebi içine çeker. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk olarak mürekkebin cinsinin belirlenmesidir. Zira mürekkebin cinsine göre ayrı seyreltici kullanılmalıdır. Genellikle 2-3 çeşit seyreltici tüm kalemlerin boyasını çözer.

Kullanılabilecek çözücüler: alkol, beyaz ispirto, sentetik tiner, selülozik tiner, methilenclorid.

Masum görünseler de kullanımları çok tehlikeli olabilir. Kullanırken tedbir alınmalıdır. Bu çözücülerin deriye zarar verme ihtimali çok yüksektir. Suni deri için alkolden başka bir temizleyici kullanılmamalıdır.

Hangi kimyasal kullanılırsa kullanılsın esas olan seyreltici ile çözünen mürekkebin başka bir emici ile ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Bu iş için özel olarak üretilmiş kalemler vardır ama kuru ve pamuklu kumaşlar da kullanılabilir. Çok defa seyreltici verilip tekrar çektirilmelidir. Tüm bu anlatılanlar tecrübeli kişiler tarafından daha güvenle yapılır. Zira kullanılan çözücünün deriye veya deri boyasına zarar verme ihtimali vardır. Bu iş için üretilmiş setler bile zarar verebilir.

Deri koltuklar temizlendikten sonra derinin tabiatında bulunan yağ miktarı azalabilir. Bunun mutlaka yeniden iade edilmesi gerekir. Bu da bu iş için özel olarak üretilmiş deri yağlayıcı ürünlerle verilir. Temin edilemezse az miktarda vazelin yada cilt kremi uygulanabilir. Aksi taktirde koltuklarımız temizlense bile kuruyan deride çatlamalar meydana gelir. Ama bununda ölçüsünü kaçırmamak lazımdır. Yağlayıcının fazlası, derinin erken kirlenmesine ve fazla yumuşayıp şekil bozulmalarına sebep olur.

Duygu temizleme olarak tüm bu bilgiler kendi öz tecrübelerimizle ve uzun süreç içinde gelişen deneyimlerimiz sonucu oluşmuştur. Emeğe saygı için kullanılan bilgileri kopyalamak yerine lütfen link ekleyin.

İletişim

Tel: 0505 372 39 48
Tel: 0242 464 11 65
Tel: 0544 464 11 65

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir