Bünyan Halısı Yıkama

Bünyan Halısı Yıkama
Bünyan Halısı Yıkama

Bünyan Halısı Yıkama

1 metrekaresinde ortalama 250.000 ilme ile dokunur. Dokuyucu ilmeği attıktan sonra ipliğin halıda kalan kısmını bu iş için yapılmış tahta saplı bıçakla keser. İpin geriye kalanıyla aynı renkten atması gereken diğer ilmikleri atar. İplikler 75 cm kadar kesilerek her renk tezgahtan aşağıya sarkıtılır. Dokuyucu ihtiyacı olan rengi alır ve o renkten atması gereken ilmekleri atar. Nereye hangi renk iplik dokunacağına milimetrik kağıda çizilmiş model adı verilen levhalara bakarak karar verir. Modeller modelistler tarafından çizilir. Halının iyi dokunup dokunmadığı arkasından belli olur. İlmekler sıkı olmalıdır. Halının her yerindeki atkı sıkılığı eşit olmalıdır. Bazı durumlarda acemi dokuyucular sıklığı ayarlayamazlar. Atkı geçirildikten sonra kirkit ismi verilen demir tarakla vurularak sıkılaştırılır. Eğer her sıraya eşit kirkit vurulmazsa halı desenlerinde uzama kısalma olur. Bu uzama kısalma hem görüntü bozulması hem de halı ömrünün kısalması demektir.

Bünyan halı yıkamada kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmeden fırçalama işlemine geçilir. Fırçalama işlemi sonrası yine hızlı ve seri bir şekilde gelberi ile durulama yapılır. Halı uzun tüylü ise halı şampuanının tüy dip ve hav aralarına nüfuz etmesi için tek yönlü gelberiden önce ileri geri gelberi uygulaması da yapılabilir.

Kullanılan şampuanın bu halıların niteliklerine uygun olması da önemlidir.

Ayrıca bu tür halıların yıkanmasında halı şampuanı karışımlı suyun  şampuan ile uyumlu olması parlaklık ve hijyen sağlamada etkilidir. Gelberi ve durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı sıkma işlemine alınır. Sıkma esnasında kullanılan boyanın akma ihtimalinden dolayı yine tek başına sıkılır. Sıkma kazanından alınan halı hemen açılır ve askıya yerleştirilir. Bünyan halılarının yıkama işlemlerini yapan personellerimiz tecrübeli olduğundan hiç bir problemle karşılaşmıyoruz. Bu halıları temiz yıkamak kadar problemsiz yıkamakta önemlidir.

Bünyan Halı temizliğinde profesyonel destek almak için bize ulaşın.

İletişim

Tel: 0505 372 39 48
Tel: 0242 464 11 65
Tel: 0544 464 11 65

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir